Az alábbi cikkünk még egy korábbi holnapstruktúrából származik, így előfordulhatnak szerkesztési hiányosságok. Megértésüket köszönjük.

{jcomments off}

A jövő a nyakunkon van és egyre nagyobb változásokat vizionálhatunk benne. Az Európai Bizottság legújabb javaslatában 2050-re kitiltaná a városokból a benzint és gázolajat fogyasztó autókat.

A felterjesztés, amelyet a tegnapi nap folyamán Siim Kallas, az EB közlekedési biztosa vázolt fel az EU kormányainak, erőteljesen enyhítené Európa széndioxid-kibocsátását és mintegy 60 százalékkal csökkentené a kontinens függőségét az olajtól. A javaslattal nem támadják a személyes mobilitást – tették hozzá.

A radikálisan hangzó tervben ugyancsak szerepel, hogy a 300 km-nél rövidebb utakat lehetőleg vonattal tegyék meg a jövő utazói. „Sokan azt tartják, hogy a mobilitás korlátozásával lehet csak a klímaváltozás ellen küzdeni, ami egyszerűen nem igaz”, ecsetelte Kallas. „A kompetitív utazási rendszer alapvető szükséglet ahhoz, hogy Európa felvegye a versenyt a világgal a gazdasági növekedés, a munkahelyteremtés és a mindennapi életminőség terén.”

A személyes mobilitás káros gázok nélkül sem csorbul.

Az EB tervei szerint az európai járműpark felének már 2030-ra el kellene érnie a zéró károsanyag-kibocsátást, míg a hagyományos üzemanyagot kortyoló négykerekűeket 2050-ben tiltanák ki a városokból.

Az elképzelés egyelőre joggal tűnhet rózsás álmodozásnak, ugyanis bár az idén már egy teljesen elektromos autó nyerte el az Év Autója díját, próbánk alapján még a Nissan Leaf sem bizonyult igazán kompetitívnek a hagyományos modellekkel szemben. Az elektromos meghajtás technológiája ugyanis nagyon drága, melynek következtében az autó más részein kell esetlegesen spórolni, miközben az ára – a jelenlegi körülmények közötti alacsonyabb üzemeltetési költségekkel is – magasabb. Persze emellett elképzelhető, hogy 5-10 éven belül mindezen problémák megszűnnek, sőt, a rohamosan fejlődő akkumulátortechnológia lehetővé teheti, hogy még nagy hidegben is akár 150-200 km gond nélkül megtehető legyen egy feltöltéssel, de emellé az elektromos infrastruktúra (gyorstöltős benzinkutak, erősebb hálózat) fejlesztésén gőzerővel kell dolgozni.

A Nissan Leaf és társai helyes lépések, de még sokat kell lépni, hogy célhoz érjünk.

Az infrastruktúra fejlesztésén márpedig erőteljesen dolgoznak az illetékesek. Az autós mobilitáshoz szükséges elektromos ellátottság mellett a ’Single European Transport Area’ (Egységes Európai Utazási Zóna) tervezet minden repülőteret egyben vasúti központtá is varázsolna, megkönnyítve és gyorsítva a váltást az egyes utazási módok között.

A terveket böngészve a rózsás jövő egyéb tanúbizonyságaira is bukkanhatunk. 2050-re az EB közel nullára szeretné csökkenteni a közúti utazás áldozatainak számát, miközben 2020-ra a halálos kimenetelű balesetek felére történő csökkentését célozzák meg.