
Két norvég férfi szinte hihetetlen takarékos módon volt képes a háta mögött hagyni egy 2160 kilométeres szakaszt, mely az oroszországi Murmanszktól kezdődött, s a norvégiai Oslón keresztül egészen a svéd Uddevalláig vezetett.
Knut Wilthil és Henrik Borchgervink járműve egy széria, 115 lóerős, 1,6 literes dízelmotorral szerelt Ford Mondeo ECO volt, melynek átlagfogyasztása mindössze 3,2 literre adódott 100 km-re vetítve, ami 1,1 literrel (több mint 25 százalékkal) jobb eredmény, mint a hivatalosan mért 4,3 l/100 kilométeres vegyes, gyári fogyasztási adat. Bár a konkrét útszakasz és az átlagsebesség ismeretlen, ha a 3,9 literes gyári országúti fogyasztáshoz hasonlítunk, akkor is remek értéket kapunk.
2160 kilométert tettek meg az utazók 70 liter gázolajjal
A rekord pedig még annak tükrében is elismerésre méltó, hogy a Mondeo ECOnetic Technology modell hajtásláncát és aerodinamikai teljesítményét a legmodernebb CO2-csökkentő technológiák alkalmazásával tervezte a Ford, s ugyancsak az emisszió mérséklését szolgálják az olyan megoldások is, mint a start/stop rendszer, az intelligens regeneratív töltés, az aktív hűtőmaszk, a Ford ECO üzemmód, vagy éppen a hosszabb végáttétel. Emellett a kis belső súrlódású motor és motorolaj alkalmazása, az alacsony gördülési ellenállású abroncsok használata, valamint a jármű kisebb hasmagassága is jelentősen segítette az utazókat.
A takarékos Mondeo bizonyította képességeit
“A fogyasztás még ennél is kedvezőbb lehetett volna, de utazásunk első szakaszában, Oroszországban meglehetősen kedvezőtlen útviszonyokkal szembesültünk: az aszfalton nagy kövek hevertek, az utat mély kátyúk tarkították, utána pedig egy meredek hegymenet várt ránk; a következő 1000 kilométeres finn és svéd szakaszon pedig végig síkos volt az út, és erős ellenszélben haladtunk.” – árulta el az utazók egyike.
