
A sportautó-gyártók között az utóbbi időszakban a Ferrari produkálta a legnagyobb javulást autói széndioxid-kibocsátásának csökkentésében.
Volt miből, vághatják rá a hozzáértők és teljesen igazuk is lesz. Ennek ellenére nem lehet elvenni a babérokat a világ talán leghíresebb sportautó-készítőjétől, aki 2009-ről 2010-re 46 g/km-rel csökkentette eladott autóinak átlagos CO2-emisszóját. Persze a jelenlegi 326 g/km-es érték még mindig nagyon távol van a kívánatos 130-as határvonaltól.
A jövő még fényesebb lesz a környezettudatos száguldozók számára: az új technológiák rohamos fejlődésével az új modellek még drasztikusabb csökkenést produkálnak majd. A javulásban a Ferrari esetében a California volt a főszereplő a maga 301 grammos értékével – a tavalyi évben a teljes eladás 46 százalékát a kényelmesebbre vett kupé-kabrió modell adta. Az olaszok 12 százalékos javulásával szemben az Aston Martin csupán 0,6, a Lamborghini 1,5, a Bentley pedig 1,9 százalékot produkált – mégis utóbbi kullog a lista végén a maga 397 g/km-es átlagával (Lamborghini: 372, Aston: 357). A brit luxusautó-gyártónál a javulást a Mulsanne hozta: a régi Arnage 465 g/km-es adatával szemben ő „csak” 39,3 kilogramm széndioxidot hagy maga után 100 km-en.

Kövérebb javulást egyedül a Lotus tudott még felmutatni (3,2 %-ot), amely az új, takarékosabb Elise megjelenésének köszönhető. A legtöbb sportautó-gyártó szerencsére a szerényebb károsanyag-kibocsátású modelleket gyártó nagytestvér miatt nincs pácban – ennek egyedül az Aston Martin van híján, ezért is van szükség a 99 g/km-es Cygnet piacra dobására.
Az EU a határértéktől elmaradó autógyártókat büntetéssel sújtja, melynek mértéke az elmaradástól függően 5 euro centtől 95 euróig terjedhet – így pedig a végösszeg a milliókat is elérheti.
