
Egy éve indult útjára a Nagy Látásteszt szűrőbusza, amelyen az Opticnet partnerhálózat szakértő látszerészei ingyenesen tesztelték az ország lakosságának látását. A szakemberek eddig 58 helyszínen 5587 főt vizsgáltak meg, és megdöbbentő eredményeket tapasztaltak. Többek közt kiderült, hogy a tesztet elvégzők 74 százalékának további látásvizsgálatra volna szüksége, de az is bebizonyosodott, hogy a jogosítvánnyal rendelkező férfiak fele rosszul lát.

A szűrésen résztvevő emberek 61%-a (3408 fő), (a férfiak 73,1%-a, míg a nők 50%-a) rendelkezett a szűrés idejében jogosítvánnyal. Ebből a jogosítvánnyal rendelkező férfiak 51,9%-a nem látott jól (nőknél ugyanez a szám 35,6%), vagyis a volán mögött ülő férfiak több mint fele látásvizsgálatra szorul. Ez azért riasztó adat, mert a szakemberek egybehangzó véleménye alapján mind a reakcióidőre, mind a távolságok felmérésére, mind a térérzékelésre komoly hatással van a gyenge, rosszul korrigált látás, vagyis előfordulhat, hogy a látás problémája, a nem megfelelő látásélesség közúti baleseteket is okoz.
Annál is riasztóbb az adat, ha a mintavétel pontosságát nézzük: a legfiatalabb résztvevő 5 éves volt, a legidősebb 93. Az átlagéletkor 48,8 év, ami csak alig magasabb, mint a magyar lakosság jelenlegi átlagéletkora (kb. 40 év), de még ezt figyelembe véve is kijelenthető, hogy százezres nagyságrendű az útjainkon közlekedő rosszul látó egyének száma. Ez önmagában még nem jelente problémát, de a különböző felmérések tanúsága szerint főleg a férfiak nem szívesen viselnek szemüveget, vagyis sok esetben látáskorrekciós eszköz nélkül ülnek be a volán mögé is.

Az autóvezetéshez szükséges szemüveg, korrekció viselése egyre több embernél szükséges. Ezért a szakemberek véleménye szerint minden korosztály, de különösen az idősebb (45 év fölöttiek) esetében a közúti forgalomban való közlekedéshez szükséges lenne az előírt szemvizsgálaton felírt szemüveg, vagy kontaktlencse kötelező hordásának szigorúbb ellenőrzése.
