
Mostanság a hibrid autózás és az elektromos csodák háttérbe szorítottak egy régebben roppant ígéretesnek tartott konstrukciót, mégpedig az üzemanyagcellás technológiát. Eközben szép csendben a Nissan pont e területen alkotott kimagaslót.
A Nissan Yokohamában mutatta be legfrissebb kutatásainak eredményét, az üzemanyagcellás járművek lelkét adó, s azok energiaellátásáért felelős üzemanyagcellát, amely immáron a japánok eredményes munkájának hála hatékonyabb, mint valaha. Ráadásul a figyelemre méltó eredményeket úgy sikerült elérniük, hogy közben a méretet is csökkentették, mintegy 50 %-kal. Az üzemanyagcella struktúráját képező membrán elektróda egység (MEA) és a membránokat elválasztó elektrolit tökéletesítésével a Nissan a 2005-re kifejlesztett modelléhez képest két és félszeresére növelte a cella elem fajlagos teljesítményét, és így elérte a világon a legjobb értéket – ez számokban kifejezve 2,5 kW / liter.

A méretcsökkenés titka, hogy a membrán-elektróda egység tartókeretének magával a membrán-elektróda egységgel történő egybeöntése stabil, egysoros laminált áramlást valósít meg az üzemanyagcellában. További figyelemre méltó adat, hogy a régebbi modellhez viszonyítva negyedére csökkent a gyártás során felhasznált platina mennyisége, ami a többi előrelépéshez csatlakozva az előállítási költséget a hatodára nyomta le.
Amennyiben a Nissan ennél is tovább megy és hamarosan kihoz egy ilyen szívvel ellátott modellt, bizonyosan újra fantáziát láthat a többi gyártó is az üzemanyagcellás járművekben, hiszen a méret és főleg az anyagi vonzat jelentős mérséklése történt a Nissannak hála, ami sokkal elfogadhatóbbá teszi az üzemanyagcella használatát - várjuk a folytatást.
