
Két hete álltak már a Saab gyártósorai, mivel a svéd autókészítő nem tudta kifizetni a beszállítóit. A helyzet most megoldódni látszik, újra készülhetnek a prémium modellek.
A svéd kormány pénteken engedélyezte a Spyker tulajdonában lévő Saab-nak, hogy ingatlanjait – beleértve magát a gyárat is – eladja Vladimir Antonov orosz pénzügyi befektetőnek és a későbbiekben visszalízingelje azokat. Ezzel jelenleg 30 millió euró üti a svédek markát, igaz, a sürgősen áruba bocsájtott ingatlanok ennél jóval többet érnek.
Egyébként éppen Antonov volt a Spyker egyik főrészvényese, mielőtt a holland sportautó-gyártó úgy döntött, hogy felvásárolja a GM kezeiben rosszul teljesítő Saab-ot. Mivel a svéd hatóságok pénzmosással és szervezett bűnözéssel hozták kapcsolatba, az orosz üzletembernek el kellett adnia a részvényeit, mielőtt a General Motors jóváhagyta az üzletet, ám úgy tűnik, hogy most Antonov visszatért a játékba. Még egy csavar rejlik az ügyben: az Európai Beruházási Bank (European Investment Bank; EIB) a korábbiakban 400 millió eurós kölcsönt adott az ingatlanok fejében, amiért most a svéd kormány kezeskedik. A tranzakció megkötésével a kölcsön összege jelenleg 280 millió eurót tesz ki.

A végeredmény viszont egyértelmű: a Saab gyártósorai újra működésbe lendülnek, miközben Antonov ismét beleszólhat a márka jövőjébe, sőt, ha úgy akarja, részvényeket is vásárolhat.
