
Nemrégiben a Mercedes-Benz SLK55 AMG kapcsán merült fel a hengerlekapcsolással való takarékoskodás, a napokban pedig a Volkswagen mutatta be, ők milyen technológiával képesek pihenőpályára küldeni a hengereket olyan esetekben, mikor kisebb teljesítmény is bőven elég az autó mozgatásához.
Persze a wolfsburgiak esetében már nem arról van szó, hogy sok hengerből szeretnének néha pihentetni párat, ők inkább saját négyhengereseikkel próbálnak még takarékosabb üzemelést elérni. A hamarosan kezdődő Frankfurti Autószalonon ráadásul már négykerekűbe szerelve is szerepelnek majd az említett étvágytalan motorok, így első kézből tudhatják meg a kedves Olvasók, melyik szériaautóban lehet majd kapni leghamarabb a különleges technológiát.
Konkrétabban belemerülve a VW boszorkánykonyhájának remekébe, elmondhatjuk, hogy a jól bevált 1.4 TSI-t szabták át a mérnökök, amely a műtét után bizonyos szituációkban képes a 2-es és a 3-as hengerek lekapcsolására, aminek eredményeképp a gyáriak ígérete szerint az átlagfogyasztás mintegy 0,4 literrel csökkenhet 100 km-en. Amennyiben még start-stop rendszerrel is megfejelik a történetet, már 0,6 literes megtakarítás érhető el.
A módszer legnagyobb előnyei természetesen a konstans, visszafogottabb tempóval való autózás közben kerülnek felszínre, példának okáért 50 km/h-s tempónál akár harmadik, akár negyedik fokozatban vizsgálva kerek 1 literrel mérsékelhető az autó étvágya.

A vezérlés 1400 és 4000 1/perc-es főtengelyfordulatok között képes deaktiválni a szóban forgó hengereket, valamint a leadott nyomatéknak ilyenkor 24 és 75 Nm közt kell lennie. Maga a módszer viszonylag egyszerű, egy kis szerkezet eltolja a vezérműtengelyt, amely a 2-es és 3-as hengereknél ilyenkor „nullbütyökkel” nem nyitja a szelepeket.
Ezzel a technológiával a németek immáron az Euro6-os normáknak is megfelelő motort hoztak létre az 1.4 TSI alapjain, ami a 2012-es modellévű Volkswagenek motorházában gurulhat majd első ízben a szalonokba.
