
A britek az elmúlt időszakban meglehetősen érdekes és valamilyen szinten érthetetlen kijelentésekkel borzolták fel a kedélyeket a megengedhető legnagyobb sebességeket illetően. Ha törekvéseik célt találnak, az elektromos autók sebesebben haladhatnak benzines társaiknál.
Múlt héten Philip Hammond, a brit közlekedési hatóság titkára vetette fel, hogy 2013-ban a 130 km/h-s határ lenne érvényes az autópályákon, azaz emelnék az ottani korlátozást. Mindezt azért, hogy az utazási idők rövidülésével egyetemben a károsanyag-kibocsátások és a szennyező anyagok mennyisége is csökkenjen. Erre a kijelentésre licitált a BBC műsorában az energia és klímaváltozási szekció titkára, Chris Huhne, aki ezt a limitemelést csakis az elektromos autók számára tartja elfogadhatónak. Huhne hozzátette, hogy más országokban, ahol ilyen magas a limit, kisebb a kibocsátás.

Mégis érdekes lehet a megengedett legnagyobb sebességekkel való játék, hiszen egyrészt nagyobb sebesség esetén a kibocsátás egyre nő, főként igaz ez a nagy tempóra, ott a négyzetesen növekvő légellenállás miatt a fogyasztás egyre drasztikusabban nő, tehát az első úriember indítványa megkérdőjelezhető volna.
Ahogy a másodiké is, hiszen az elektromos autók célja nem a sebességhatárokon való autózás, hanem az ésszerű közlekedés. Egy-egy elektromos autó egyrészt nem is feltétlen képes ilyen sebességgel haladni, másrészt ilyenkor a fogyasztás is ugyanúgy drasztikusan nő, csak itt nem a benzin vagy a gázolaj, hanem az elektronok szaladnak el rohamosan.

Példának okáért a Nismo készítette Nissan Leaf sportváltozat is csupán 150 km/h-ra képes, arra is csupán 20 percen át, a nemrég bemutatott, városi használatra épülő elektromosok gyakran 100-120 km/h tudnak csupán, de leendő tuajdonosaik azt sem használnák ki feltétlenül, hiszen hazaérve már lehetne is gyorsan a töltőre dugni a szaladásban lemerült négykerekűt.
Ráadásul az itthoni autópályahelyzet is jól reprezentálja a magas üzemanyagárak hatását. Az emberek az alacsonyabb fogyasztás jegyében épp a másik irányt, az alacsonyabb sebességet lépik meg, ezért manapság egyre gyakoribb a külső sávban 110 km/h-val haladó autók látványa.
