Az alábbi cikkünk még egy korábbi holnapstruktúrából származik, így előfordulhatnak szerkesztési hiányosságok. Megértésüket köszönjük.

Bár mások fizetését nem igazán illik firtatni, az autóipar újabb válsága óta fokozott figyelemmel kíséri a nyilvánosság a lehetséges hasznok eltávozását a kasszából. A Volkswagennek a jelek szerint nem kell meghúznia a nadrágszíjat: csak a konszern feje 23 millió dollárba, azaz 5,13 milliárd forintba került a csoportnak.

Ez a VW éves jelentésében található és magában foglalja Martin Winterkorn fizetését, bónuszát és az egyéb ösztönzőket is. Az összeg egyébként a duplája a 2010-es summának, ami már akkor is a legmagasabb fizetés volt, amelyet egy német vállalat vezetője kapott. Persze a szép anyagiak mellett Winterkorn úr másnak is örülhet: az általa kormányzott vállalatóriás a maga 8,36 milliós eladásával rekordévet zárt. Ezzel pedig érdekes kép tárul elénk: a konszern bármely termékének megvásárlásával mintegy 614 forintot egyenesen a cégvezető zsebébe teszünk.

Az összeg egyébként tényleg aprópénz a vállalatcsoport profitjához képest, amely szintén megduplázódott a korábbi évhez képest: 20,2 milliárd dollár, azaz mintegy 4,5 billiárd forint csörgött be a VW kasszájába 2011-ben. Ez pedig azt jelenti, hogy átlagosan minden egyes eladott autóra levetítve mintegy 536 ezer forintos nyeresége van az anyacégnek, igaz a valóságban ez az összeg jóval kisebb, hiszen ez már a korábbi típusokból és egyéb tevékenységekből származó bevételt is tartalmazza.