Az alábbi cikkünk még egy korábbi holnapstruktúrából származik, így előfordulhatnak szerkesztési hiányosságok. Megértésüket köszönjük.

Manapság mindenki gyárt már valamilyen formában takarékos alsó-középkategóriást, elég csak a BlueMotion Golfra vagy az Astra ecoFLEX-re, esetleg a franciák e-HDI technológiájára gondolni, ám a Ford egészen eddig kimaradt a buliból. Most viszont rögtön az élmezőnybe ront a Focus ECOnetic, hiszen – a gyáriak ígérete szerint – akár 3,5 liter gázolajjal is beéri 100 km-en.

Az Ameszterdami Autószalonon debütáló fogyasztásbajnok Focus motorházában a már ismert 1,6 literes dízelmotor még tovább finomított változata dolgozik, jelen esetben 105 lóerővel: új a befecskendező-rendszer és a turbófeltöltőt is hatékonyabb darabra cserélték az étvágy lefaragásának érdekében.

Persze a takarékos erőforrás önmagában nem lenne képes a 3,5 literes fogyasztás és a 95 g/km széndioxid emisszió produkálására (ez 15 g/km-rel alacsonyabb a jelenleg kapható 1,6 TDCi adatánál), a mérnököknek néhány egyéb fondorlatot is be kellett vetniük a biztos siker eléréséhez.

Az ilyen típusoknál szokványos váltásjelző, start-stop rendszer, alacsony gördülési ellenállású abroncsok, hosszú végáttétel és a fékenergia visszanyerése mellett a BMW EfficientDynamics stratégiájából ismerős, hűtőmaszk mögé bújtatott redőny is benne foglaltatik az ECOnetic technológiában. Utóbbi képes kontrollálni a levegő áramlását: csak akkor nyit ki, ha a motornak hűtésre van szüksége, más esetben zárva van, ezzel többek közt a bemelegedést is meggyorsítja. A Ford számításai szerint zárt redőnynél 2 %-kal alacsonyabb CO2 kibocsátás érhető el.

A Focus ECOnetic árazásáról még nem kaptunk információt, de minden bizonnyal mérsékelt felárra számíthatunk a hétköznapi dízel modellel szemben. A piaci bevezetés jövő év elejére várható.