Az alábbi cikkünk még egy korábbi holnapstruktúrából származik, így előfordulhatnak szerkesztési hiányosságok. Megértésüket köszönjük.

Mint arról a bajor márka elektromos járműve, az ActiveE kapcsán beszámoltunk, a BMW az Egyesült Államokban bérleti konstrukció keretein belül igyekszik forgalomba helyezni az újdonságot. Nos, alig néhány héttel később már az alternatív hajtások és az intelligens járműrendszerek úttörőjének számító „BMW i” elnevezésű vállalat létrehozásáról volt alkalmunk hírt adni, s mára már a közúti közlekedést radikálsan megreformálni szándékozó tervek is kikristályosodni látszanak.

A BMW csoport és a járművek bérbeadásában járatos Sixt AG ugyanis egy, a prémium autók megosztásával foglalkozó céget hívott életre. A DriveNow lényegi eleme, hogy a programban résztvevő járművek a felhasználó igényei szerint a városban bárhol felvehetők és leadhatók, így a rendszer használatához nem lesz szükség külön bérlőállomásokra, ami nyilvánvalóan költségmegtakarítással is jár.

Mobiltelefonon is találhatunk magunknak járművet

A DriveNow ügyfelei a www.drive-now.com internetes oldalon akár okostelefonjuk segítségével is kereshetnek tartózkodási helyükhöz közeli megosztott autókat. A felhasználóbarát rendszer teljesen kulcsmentes, azaz mindössze a regisztrált gépjárművezető jogosítványába integrált biztonsági chipre, valamint egy pin kódra lesz szükséges a járművek indításához. A szolgáltatás használatához a kijelölt Sixt állomások, illetve BMW márkakereskedések egyikében kell regisztrálni, ahol a jogosítványba ültetik majd azt a bizonyos biztonsági chipet is.

A DriveNow fizetési modellje átlátható és minden költséget magában foglal. A felhasználóknak 8000 forintnak megfelelő egyszeri regisztrációs díj befizetése után egységesen bruttó ~80 forint használati díjat kell majd fizetniük minden megkezdett perc után, amely fedezi a parkolás és az üzemanyag költségeit is. Ha a felhasználó befejezi az utazást, de magánál tartja az autót, úgy percenként ~28 forintot kell majd fizetnie.

Igen kívánatos modellek alkotják a DiveNow flottát

A szolgáltatás 2011 áprilisában (először Münchenben, majd Berlinben) indul, később pedig további európai városokat is bevonnak a programba. A hosszú távú tervek között 2020-ig nem kevesebb mint egymillió regisztrált tag szerepel a világ minden tájáról. A DriveNow program nagyjából 300 darab BMW 1-es sorozattal és MINI-vel kezdi majd meg működését Münchenben, majd Berlin további 500 négykerekűvel csatlakozik az év későbbi részében. A DriveNow a takarékos belsőégésű motorokkal szerelt BMW-k és MINI-k mellé elektromos járművek bevonását is tervezi a későbbiekben.

„Az autómegosztás bevezetésére Magyarországon még nem érett meg a piac, egyelőre túl nagy kockázatot hordoz magában ez az üzleti modell. De a Sixt Magyarország tervezi, hogy végez egy széleskörű közvélemény-kutatást a külföldi tapasztalatok begyűjtésével” – jegyezte meg Dévai Gábor, a Sixt Magyarország ügyvezetője.

Később elektromos autók is csatlakoznak a programhoz