
Végül elrendelték fővárosunkban a szmogriadó riasztási fokozatát, ennek megfelelően péntek reggel hat órától este tízig a fekete, illetve piros színű környezetvédelmi jellel ellátott gépjárművek nem közlekedhetnek Budapesten. Aki mégis beröffenti autóját, akár százezres bírságra is számíthat.
A szmogriadó riasztási fokozatát Budapesten pénteken reggel 6 órától Tarlós István főpolgármester rendelte el, miután a szálló por egy napra számított átlagos koncentrációja november 2-án a főváros három, november 3-án pedig négy mérőpontján meghaladta a riasztási küszöbértéket - közölte a Főpolgármesteri Hivatal. A szmogriadó a visszavonásig marad érvényben. Az Országos Meteorológiai Szolgálat tájékoztatása szerint - bár a szálló por koncentrációjában bizonytalan mértékű csökkenés valószínű - mai napi átlagában több helyen a tájékoztatási szint fölött alakulhat, néhol a riasztási küszöbérték közelében lehet a koncentráció - ismerteti a közlemény.

A főpolgármester a korábbi intézkedések fenntartása (az avar és kerti hulladék nyílt téri égetésének tilalma) mellett elrendelte a gépjárművek használatának korlátozását is Budapesten: a rendszámtáblán fekete, illetve piros színű hatszögletű környezetvédelmi plakettel ellátott gépjárművek nem közlekedhetnek a fővárosban. A riasztási fokozat ideje alatt az érintett gépjárművekre vonatkozó korlátozás reggel 6 órától este 10 óráig tart. Aki mégis ilyen járművel közlekedik, az szabálysértést követ el és 100 ezer forintig terjedő bírsággal büntethető.
A rendelkezés nem terjed ki az M0 jelű elkerülő út Budapest közigazgatási területén áthaladó szakaszaira, valamint Nagykovácsi és Remeteszőlős lakosainak átmenő gépjárműforgalma biztosítása érdekében, valamint a következő útvonalak szakaszaira: Budapest közigazgatási határa - Nagykovácsi út - Szépjuhászné útja - Budakeszi út - Budapest közigazgatási határa, továbbá Budapest közigazgatási határa - Nagykovácsi út - Nagyrét utca - Máriaremetei út - Hidegkúti út - Budapest közigazgatási határa.

Azoknak, akik szilárd-, illetve olajtüzelésű berendezéseket működtetnek, át kell térniük más energiahordozóra vagy üzemmódra, csökkenteniük kell kibocsátásukat vagy felfüggeszteniük az üzemeltetést. A szálló por magas koncentrációja miatt 7 városban veszélyesnek, 14 településen pedig egészségtelennek minősítette a levegőt csütörtökön az Országos Környezetegészségügyi Intézet (OKI). Nyíregyházán és Várpalotán ugyancsak riasztási fokozatot rendeltek el, több városban - Debrecenben, Miskolcon, Pécsett, Győrben, Székesfehérváron és Salgótarjánban - a tájékoztatási fokozat van érvényben.
A jelenlegi szituáció pikantériája leginkább az, hogy a hivatalos bejelentés éjszaka történt meg, ezáltal a lakosság jó része nem is tájékozódott - hiszen nem is tudott - időben a korlátozásról. Hiába a rádió és az internet, a reggel munkába igyekvők közel sem biztos, hogy bármelyik hírműsorral találkoztak. Véleményünk szerint jóval korrektebb volna, ha az ilyen jellegű intézkedéseket megelőzően minimum 12 órával tájékoztatnák a lakosságot, hogy az becsülettel fel tudjon készülni a bevezetett korlátozásokra.
Tovább súlyosbítja a helyzetet a LIGA Szakszervezetek pályalezárásos tüntetése, amit a lehető legrosszabb időpontra tettek a szervezők. Félreértés ne essék, nem a csoportosulás érdekei ellen szólunk, ám a keresztmetszetek szűkítésével a kisebb forgalomnagyság dacára is jelentős torlódások keletkeztek, amelyek gyakorlatilag csak rátettek egy lapáttal a már amúgyis jelentős füstköd koncentrációjára, szintén dolgozni, boldogulni kívánó társaik és környezetük egészségét további kockázatnak kitéve.
